Naukowiec Wychowawca Działacz społeczny Senator RP Multimedia Kontakt

Wywiady prasowe


Promuję Tarnów w kręgach naukowych

Marszałek Marek Nawara, wspólnie z przedstawicielami województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz czterech miast: Katowic, Krakowa, Opola i Wrocławia podpisał we Wrocławiu porozumienie w sprawie tworzenia Autostrady Firm Nowych Technologii (AFNT). Senator prof. dr. hab. Kazimierz Wiatr od dłuższego czasu zabiega o to, by do tego grona dołączył także Tarnów.
Zawarte we Wrocławiu porozumienie jest kontynuacją zobowiązań z 13 maja 2002 r., jakich podjęły się wspomniane województwa. Autostrada Firm Nowych Technologii to pomysł na tworzenie i rozwój powiązanych ze sobą nowych technologii, pomocnych w restrukturyzacji regionów południowej Polski. Celem projektu jest utworzenie "Polskiej Doliny Informatycznej" na wzór "Doliny Krzemowej", promocja rozwoju technologii teleinformatycznych i firm oferujących nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie. Do realizacji poszczególnych przedsięwzięć powołany zostanie Komitet Sterujący, który będzie się spotykał raz na pół roku w siedzibie urzędowania prezydentów: Wrocławia, Krakowa, Opola i Katowic.-Czujemy się uczestnikami tego projektu, jesteśmy gotowi go realizować i potrafimy to zrobić-zapewniał we marszałek Marek Nawara.
Uczestnicy porozumienia będą ubiegać się o środki finansowe z funduszy krajowych i zagranicznych, w tym Unii Europejskiej, na pokrycie kosztów prac planistycznych i przyszłej realizacji projektu. Będą też prowadzić promocję przedsięwzięć zarówno w kraju, jak i podczas kontaktów zagranicznych, w celu pozyskania potencjalnych inwestorów do udziału w tworzonym projekcie.
Prof. Kazimierz Wiatr potwierdza, iż Tarnów ma szansę znaleźć się w programie AFNT. Region ma duże znaczenie, jako ośrodek firm związanych z nowoczesnymi technologiami - mówi. Połączenie sił może doprowadzić do szybszego rozwoju firm nowoczesnych technologii. Pomysły już napełniają się treścią. Nie czekając na to co się wydarzy z programem AFNT, w Krakowie powołano Małopolski Klaster Technologii Informacyjnych, którego członkiem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Jako członek Rady i Zespołu Sterującego tego Klastra jestem przekonany, że Ziemia Tarnowska będzie pełnoprawnym jego uczestnikiem. W niedługim czasie w Tarnowie będzie węzeł akademickiej sieci komputerowej o przepustowości 10 Gb/s, co wraz z rozwiniętym na tej Ziemi rolnictwem i przemysłem chemicznym stwarza możliwość prowadzenia nowoczesnych unikatowych badań naukowych. Tarnów już obecnie ma swój dorobek: rozwijają się badania nad czystą energią, a w szpitalach działają wydajne systemy informatyczne wspomagające leczenie.
Jestem optymistą, promuję Tarnów w kręgach naukowych nie tylko Krakowa i Śląska, ale także w Warszawie, Łodzi i Częstochowie - bo tam znajdują się potencjalni partnerzy przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Ważnym znakiem tych prac jest projekt utworzenia Akademii Tarnowskiej - to jest symbol naszych dążeń! Uważam, że miasto nie powinno mieć kompleksów i zapewne będzie uczestnikiem programu, który zapewni mu rozwój - podkreśla prof. K. Wiatr.
Dziennik Polski - (kis)