Naukowiec Wychowawca Działacz społeczny Senator RP Multimedia Kontakt
Perły Tarnowa 2015

    Laureaci


    • Katarzyna Nawrocka – Absolwentka Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska. Temat pracy magisterskiej "Dziecko we współczesnej reklamie telewizyjnej". Autorka ukazała wizerunek dziecka we współczesnej reklamie telewizyjnej oraz dokonała analizy tekstów reklam telewizyjnych z udziałem dzieci. Baz± do analizy były reklamy telewizyjne, wyemitowane przez telewizje TVN, POLSAT oraz TVP1 w 2011 roku. Analizie poddano 200 reklam, w których występuje postać dziecka, b±dź jego głos oraz 35 najbardziej reprezentatywnych w danym aspekcie tekstów. Poza szczegółow± analiz± zebranego materiału, zawarte zostały także informacje teoretyczne, dotycz±ce zarówno definicji reklamy, jej zarysu historycznego jak i warstwy brzmieniowej przekazu i języka użytego w reklamie. Autorka wskazuje, że współczesna reklama bardzo silnie wpływa na psychikę odbiorcy tym bardziej dziecka. "Reklama pokazuje świat taki, jakim powinien być, a nie taki jakim jest"- pisze. Fałszowanie rzeczywistości, stosowanie chwytów maj±cych na celu zwabienie konsumenta, działania wykorzystuj±ce komunikację perswazyjn±, pobudzanie wyobraźni młodego odbiorcy do posiadania danej rzeczy za pomoc± obrazu, stosowanie specyficznego wręcz magicznego słownictwa, to tylko niektóre z wniosków płyn±cych z dokonanej w pracy analizy.

    • Agnieszka Jasiak – Absolwentka Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska. Temat pracy licencjackiej "Analiza nazw karczem, oberż i gospód w województwach małopolskim i podkarpackim". Praca ta, to nie tylko ciekawy przewodnik po lokalach gastronomicznych w naszym regionie, ale także baza danych o poszczególnych miejscach i terenach. Zebrany materiał jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Wśród nazw dominuje słownictwo onomastyczne czyli nazwy własne, a pośród nich antroponimy (m.in. imiona żeńskie, nazwiska), nazwy geograficzne, nazwy zwi±zków frazeologicznych. Przejrzystości pracy nadaje słowniczek, doł±czony do pracy, w którym, w porz±dku chronologicznym, zamieszczono zgromadzone nazwy wraz z krótk± analiz± słowotwórcz±. Autorka wskazuje, że nazwa ma pełnić zarówno funkcje reklamy (zachęca i kusi do odwiedzenia), ale także przekazuje niezbędne dla odbiorcy informacje, czyli co, w jaki sposób i gdzie jest serwowane. Nazwy karczem, oberż i gospód stwarzaj± interesuj±c± charakterystykę świadomości społeczeństwa naszego regionu.

    • Dawid Wójcik - Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu – NLU, kierunek zarz±dzanie. Temat zbiorczej pracy licencjackiej "Pomiar jakości życia w Tarnowie – w oparciu o subiektywn± ocenę mieszkańców i analizę obiektywnych wskaźników". Praca ukazuje odczucia mieszkańców Tarnowa w zakresie wybranych aspektów funkcjonowania miasta, które w największym stopniu oddziałuj± na postrzegan± jakość życia i skonfrontowanie tej oceny z obiektywnymi danymi statystycznymi. Przeprowadzone badania mog± być podstaw± do wyznaczenia długofalowej strategii rozwoju miasta zgodnego z oczekiwaniami jego mieszkańców. Praca została podzielona na cztery części. W jednej z nich dokonano charakterystyki miasta Tarnowa, jego położenia, historii oraz sytuacji demograficznej i gospodarczej. Autorzy wykazuj±, że wszystkie te czynniki maj± bezpośredni oraz pośredni wpływ na opinie mieszkańców w poszczególnych dziedzinach. W kolejnej części, badaniom poddano opinie mieszkańców dotyczace: możliwości zarobkowania i realizacji zawodowych aspiracji, poczuciu bezpieczeństwa, ocenie dostępności i poziomu jakości świadczeń opieki zdrowotnej, różnorodności i atrakcyjności oferty edukacyjnej, komunikacji, socjalnym wsparciu, czystości i estetyce oraz możliwości spędzania wolnego czasu w Tarnowie. Praca ta to także cenna wskazówka dla potencjalnych dalszych badań w przyszłości.

    • Iwona Skowron - Absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu – NLU, kierunek zarz±dzanie. Temat zbiorczej pracy licencjackiej "Pomiar jakości życia w Tarnowie – w oparciu o subiektywn± ocenę mieszkańców i analizę obiektywnych wskaźników". Praca ukazuje odczucia mieszkańców Tarnowa w zakresie wybranych aspektów funkcjonowania miasta, które w największym stopniu oddziałuj± na postrzegan± jakość życia i skonfrontowanie tej oceny z obiektywnymi danymi statystycznymi. Przeprowadzone badania mog± być podstaw± do wyznaczenia długofalowej strategii rozwoju miasta zgodnego z oczekiwaniami jego mieszkańców. Praca została podzielona na cztery części. W jednej z nich dokonano charakterystyki miasta Tarnowa, jego położenia, historii oraz sytuacji demograficznej i gospodarczej. Autorzy wykazuj±, że wszystkie te czynniki maj± bezpośredni oraz pośredni wpływ na opinie mieszkańców w poszczególnych dziedzinach. W kolejnej części, badaniom poddano opinie mieszkańców dotyczace: możliwości zarobkowania i realizacji zawodowych aspiracji, poczuciu bezpieczeństwa, ocenie dostępności i poziomu jakości świadczeń opieki zdrowotnej, różnorodności i atrakcyjności oferty edukacyjnej, komunikacji, socjalnym wsparciu, czystości i estetyce oraz możliwości spędzania wolnego czasu w Tarnowie. Praca ta to także cenna wskazówka dla potencjalnych dalszych badań w przyszłości.

    • Grzegorz Satora - Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu – NLU, kierunek zarz±dzanie. Temat zbiorczej pracy licencjackiej "Pomiar jakości życia w Tarnowie – w oparciu o subiektywn± ocenę mieszkańców i analizę obiektywnych wskaźników". Praca ukazuje odczucia mieszkańców Tarnowa w zakresie wybranych aspektów funkcjonowania miasta, które w największym stopniu oddziałuj± na postrzegan± jakość życia i skonfrontowanie tej oceny z obiektywnymi danymi statystycznymi. Przeprowadzone badania mog± być podstaw± do wyznaczenia długofalowej strategii rozwoju miasta zgodnego z oczekiwaniami jego mieszkańców. Praca została podzielona na cztery części. W jednej z nich dokonano charakterystyki miasta Tarnowa, jego położenia, historii oraz sytuacji demograficznej i gospodarczej. Autorzy wykazuj±, że wszystkie te czynniki maj± bezpośredni oraz pośredni wpływ na opinie mieszkańców w poszczególnych dziedzinach. W kolejnej części, badaniom poddano opinie mieszkańców dotyczace: możliwości zarobkowania i realizacji zawodowych aspiracji, poczuciu bezpieczeństwa, ocenie dostępności i poziomu jakości świadczeń opieki zdrowotnej, różnorodności i atrakcyjności oferty edukacyjnej, komunikacji, socjalnym wsparciu, czystości i estetyce oraz możliwości spędzania wolnego czasu w Tarnowie. Praca ta to także cenna wskazówka dla potencjalnych dalszych badań w przyszłości.






Spotkanie prof. Kazimierza Wiatra i Prezydenta RP na uchodĽstwie Ryszarda Kaczorowskiego



  • Młodzi naukowcy i Perły Tarnowa
  • Czy Polska bez chrztu przetrwałaby do dzi¶
  • Harcerskie Przyrzeczenie w Tarnowie
  • Jan Paweł II i nasze zadanie - Polska
  • Ideologia gender - zagrożenie XXI wieku
  • Pi±tka najszybszych superkomputerów
  • Czy utrzymamy harcerski sztandar?
  • Superkomputery dla polskiej nauki

    więcej...




       

         


  • Prometheus - moc dla polskiej nauki
  • Dobry czas dla Polski
  • Dobra zmiana dotarła do Tarnowa
  • Każdy musi mieć swoje Westerplatte
  • Ważniejsze wyst±pienia w Senacie RP
  • Wydawnictwo Kancelarii Senatu RP


  • Zobacz też na YouTube.com





  • www.kazimierzwiatr.pl © Copyright by Kazimierz Wiatr 2005 - 2018