Naukowiec Wychowawca Działacz społeczny Senator RP Multimedia Kontakt
Perły Tarnowa 2013

    Laureaci


    • Natalia Placek – absolwentka Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska z poradnictwem logopedycznym. Temat pracy, nagrodzonej w kategorii praca licencjacka, brzmi: Nazwiska i przezwiska mieszkańców Łęk Dolnych na tle innych zjawisk kulturowych. Głównym celem pracy było zebranie różnych przejawów kultury wiejskiej, które przetrwały po dzień dzisiejszy. Autorka zgromadziła zachowane w mowie w swojej miejscowości nazwiska, przezwiska i przydomki. Dodatkowo w pracy znajdują się teksty gwarowe, które ukazuję gwarę oraz dzieje wsi. Analiza materiału, pozwoliła wybrać najbardziej typowe nazwiska dla miejscowości Łęki Dolne, które zostały sklasyfikowane wg klasyfikacji Kazimierza Rymuta. W części teoretycznej, każdy może zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi onomastyki (dział językoznawstwa zajmujący się badaniem nazw własnych), a w szczególności antroponomastyki czyli nauki o osobowych nazwach własnych. Laureatka wskazuje, że w jej rodzinnej miejscowości, gwara zachowała się bardzo dobrze. Posługują się nią nie tylko dorośli, ludzie starsi ale także dzieci i młodzież. Najbardziej charakterystycznym zjawiskiem gwarowym jest proces labializacji czyli wymowa samogłoski o jako ło. Promotor pracy prof. dr hab. Janina Latocha.

    • Dorota Długosz – absolwentka Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie, kierunek filologia polska. Temat pracy magisterskiej brzmi Tytuł prasowy – Analiza lingwistyczna. Na materiale wybranych artykułów Gazety Wyborczej z lat 2007-2010. Podstawę materiałową stanowi 380 tytułów zamieszczonych w „Gazecie Wyborczej”, należących do rubryki „Kraj”. Autorka spośród wszystkich zebranych tytułów, wybrała te najbardziej reprezentatywne, które mogła przypisać do obranej przez siebie klasyfikacji. Poza szczegółową analizą semantyczną i formalną zgromadzonego materiału zawarła także informacje teoretyczne dotyczące pojęcia tytułu, jego przynależności do kategorii onomastycznych, rodzajów i specyfiki tytułu oraz jego funkcji. We wstępie odnajdziemy również rozważania na temat współczesnej prasy polskiej. Przejrzystości całej pracy nadaje słownik zawierający alfabetyczny spis artykułów wraz z krótkim odniesieniem do ich zawartości. Autorka wspomina, iż głównym celem nagłówków prasowych jest zachęcenie czytelnika do zapoznania się z treścią artykułu. W tym celu dziennikarze wykorzystują formę foniczną, graficzną i leksykalną wyrazów oraz wiele innych środków perswazji z zakresu fonetyki, słowotwórstwa, składni, metaforyki oraz leksyki i składni. Praca zachęca do szerszego spojrzenia na obecny sposób tworzenia nagłówków prasowych. Promotor pracy prof. dr hab. Joanna Okoniowa.

    • Janusz Bąk – laureat w kategorii praca doktorska, który rozprawę obronił na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Obecnie jest pracownikiem w WSB_NLU w Tarnowie. Tematem rozprawy jest "System wczesnego rozpoznania jako instrument wspomagania informacyjnego zarządzania strategicznego". Głównym celem pracy jest synteza dorobku literatury zagranicznej i polskiej w zakresie wczesnego rozpoznania zmian otoczenia organizacji oraz przedstawienie koncepcji budowy i funkcjonowania systemu wczesnego rozpoznania na gruncie zarządzania strategicznego. Rozprawa o charakterze teoretyczno-empirycznym, ma za zadanie uporządkować wiedzę i zbudować teorię systemu wczesnego rozpoznania na gruncie zarządzania strategicznego. Autor zrealizował wszystkie sformułowane cele badawcze a także pozytywnie zweryfikował wszystkie postawione hipotezy. W swojej pracy przedstawił oryginalną koncepcje badawczą systemu wczesnego rozpoznania i ukazał go jako kluczowy instrument współczesnego zarządzania strategicznego. Analiza obecnego stanu realizacji i wykorzystania systemu wczesnego rozpoznania pozwoliły na sformułowanie zaleceń dla praktyki gospodarczej. Promotor pracy prof. dr hab. Adam Nalepka.






Spotkanie prof. Kazimierza Wiatra i Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego



  • Młodzi naukowcy i Perły Tarnowa
  • Czy Polska bez chrztu przetrwałaby do dziś
  • Harcerskie Przyrzeczenie w Tarnowie
  • Jan Paweł II i nasze zadanie - Polska
  • Ideologia gender - zagrożenie XXI wieku
  • Piątka najszybszych superkomputerów
  • Czy utrzymamy harcerski sztandar?
  • Superkomputery dla polskiej nauki

    więcej...




       

         


  • Prometheus - moc dla polskiej nauki
  • Dobry czas dla Polski
  • Dobra zmiana dotarła do Tarnowa
  • Każdy musi mieć swoje Westerplatte
  • Ważniejsze wystąpienia w Senacie RP
  • Wydawnictwo Kancelarii Senatu RP


  • Zobacz też na YouTube.com





  • www.kazimierzwiatr.pl © Copyright by Kazimierz Wiatr 2005 - 2018